Izraelci vole jako začinjena jela, pa je tako i ljuta verzija matbuhe vrlo popularna, Foto: Židovski forum/Canva

Izraelci vole jako začinjena jela, pa je tako i ljuta verzija matbuhe vrlo popularna, Foto: Židovski forum/Canva

Aromatična matbuha: umak od rajčice i paprike koji će vas oduševiti

Matbuha predstavlja pravo gastronomsko putovanje u okuse Magreba i Izraela. Ova „kuhana salata“ bogate arome savršena je kao predjelo, preljev za meso s roštilja ili baza za šakšuku, a dugotrajnim kuhanjem poprima karakterističnu teksturu i okus.

Kad se u Izraelu govori o predjelu, uglavnom se misli na razne hladne salate te namaze i umake poput tahinija ili humusa. Vidite li na stolu nešto crveno, a niste ljubitelj ljutog, budite oprezni jer Izraelci vole jake okuse. Tako je moguće da u kući vašeg domaćina preferiraju i ljuću verziju matbuhe, iako taj umak može biti i blaži, već ovisno o broju sadržanih ljutih papričica.

Matbuha je u Izrael stigla iz Magreba, područja sjeverne Afrike zapadno od Egipta. Na arapskom matbuha znači „kuhana salata“, poslužuje se i koristi kao umak ili namaz, a recept su donijeli u Izrael imigranti iz Maroka, Tunisa, Alžira i Libije. Ondje je postala toliko omiljena da konkurira humusu i baba ganušu (namazu od patlidžana) kao jedno od najpopularnijih predjela. Svoju aromatičnost matbuha zahvaljuje rajčicama i paprikama koje se najprije peku u pećnici (mogu i na otvorenoj vatri ili na roštilju) dok ne pocrne i poprime „dimljeni“ okus, a potom se dugo kuhaju na tihoj vatri.

Od predjela do preljeva

Kao što je spomenuto, matbuha može biti blažeg ili žešćeg okusa, a razlikuje se od kuhinje do kuhinje; neki će dodati više luka i češnjaka, dok će drugi radije staviti više ljutih papričica. Postoji i slatkasta verzija u koju se dodaje malo šećera. Neki će ljute papričice staviti u jelo na početku kuhanja, dok se tradicionalno dodaju posljednje, kad je matbuha već gotova, kako bi zadržale ljutinu.  

Osim što se poslužuje kao predjelo, matbuha može poslužiti i kao preljev za meso ili ribu sa žara, vrlo često se koristi kao baza za šakšuku, a možete je i namazati u sendvič. Inspiracija će doći sama po sebi kad je kušate.

Recept za blažu verziju matbuhe

Želite li se držati tradicionalne pripreme, odvojite dovoljno vremena za dugo kuhanje, pa i do dva sata. Na internetu ćete naići i na brze recepte. Iako nitko ne kaže da su te verzije matbuhe lošeg okusa, duljina kuhanja ipak doprinosi njezinoj karakterističnoj aromi i teksturi.

Sastojci:

  • 6 većih rajčica
  • 3 srednje velike crvene paprike
  • 1 čili papričica (bilo koja vrsta ljute papričice; o tome ovise, naravno, i okus i količina)
  • ½ crvenog luka
  • 2 do 3 češnja češnjaka
  • 1 žličica soli
  • ¼ šalice maslinovog ulja
  • 1 do 2 žličice šećera (po želji)

Priprema:

Zagrijte pećnicu na 200 °C. U tepsiju, na papir za pečenje, posložite oprane i obrisane rajčice (kojima se uklonili peteljku) i paprike.

Tepsiju stavite na gornju rešetku u pećnici i pecite ih 10-ak minuta. Izvadite rajčice, a paprike okrenite, pa ih zapecite i s druge strane.

Kad su i paprike gotove, stavite ih u zdjelu, pokrijte s folijom i pustite da se malo ohlade – lakše će se oguliti. Oguljene paprike kojima ste uklonili i sjemenke narežite na kockice, a tako nasjeckajte i rajčice.

Na sitno iscjeckajte i čili papričice, luk i češnjak te ih pirjajte nekoliko minuta na maslinovom ulju na srednje jakoj vatri. Potom dodajte papriku i rajčicu, malo pomiješajte, smanjite vatru i pustite da se matbuha polako „krčka“. Promiješajte svakih 10 do 15 minuta.

Matbuha se kuha toliko dugo dok većina tekućine ne ispari, a smjesa se zgusne. Tako duljina kuhanja ovisi o količini paprike i rajčice, veličini posude za kuhanje i sočnosti rajčica.

Kad je jelo gotovo, pustite da se ohladi, a potom spremite u hladnjak. Iako se može poslužiti čim se ohladi, matbuha je ipak najbolja sutradan, a u hladnjaku je možete čuvati i do tjedan dana.

Dobar tek! Beteavon!

Update cookies preferences