Dani židovske baštine u Karlovcu

Dani židovske baštine u Karlovcu

Izložbom i šahom u Karlovcu obilježeni 3. Dani židovske baštine

U okviru manifestacije Zvjezdano ljeto, u Karlovcu svečano je otvorena izložba „Tragovi.svijetla – biti žena u holokaustu“ te je održana simultanka, čime su obilježeni 3. Dani židovske baštine.

Udruga Židovi u Karlovcu u suradnji s partnerima već treću godinu zaredom organizira Dane židovske baštine. Obilježavanje ovih Dana židovske baštine bilo je u znaku žena - započelo je svečanim otvorenjem izložbe „Tragovi svijeta – biti žena u Holokaustu“ u Gradskoj knjižnici Ivan Goran Kovačić, a 7. srpnja je održana i zanimljiva simultanka, šahovska igra u kojoj je upravo žena istovremeno igrala protiv više protivnika.

Priča iza suhoparnih činjenica

Autorstvo izložbe, koja za posjetitelje ostaje otvorena do 12. srpnja, pripada Yad Vashemu, izraelskom memorijalnom centru posvećenom žrtvama Holokausta, a materijale je preveo i prilagodio za Hrvatsku tim Veleposlanstva Izraela u Hrvatskoj. Njome se prikazuje mnoštvo izazova s kojima su se žene tijekom Holokausta svakodnevno morale nositi, od pronalaska hrane i odjeće, pa do onih emocionalnih izazova poput prijateljstava, ljubavi, majčinstva i raznih drugih tema, a sve u sjeni neizvjesnosti.

Izložba je već prikazivana u Hrvatskom Saboru, kao i na karlovačkom veleučilištu te u devet škola diljem Hrvatske.

Mislim da je do sada svaka reakcija na izložbu bila iznimno pozitivna. To je izložba koja ne ulazi u povijest ili politiku, već samo u osjećaje i dobrobit ljudi tijekom rata. Svi učenici koji su je vidjeli pisali su nam pisma kako bi rekli da je to prvi put da su se mogli povezati s predmetom koji su učili u školi i razumjeti priču iza suhoparnih povijesnih činjenica – rekla je na svečanom otvorenju konzulica izraelskog veleposlanstva, gospođa Hadas Dolev.

Po završetku svečanosti, uzvanici u Ilirskoj dvorani knjižnice poslušali i predavanje na temu žena u Holokaustu, s posebnim naglaskom na Židovke iz Hrvatske.

Kantor koji je strastveno volio šah 

A na karlovačkoj Promenadi je 7. srpnja održana i simultanka na kojoj je hrvatska šahovska reprezentativka Tihana Iveković zaigrala protiv čak 20 protivnika. No zašto baš šah i kakve to ima veze sa Židovima u Karlovcu?

- Izidor Gross, karlovački kantor, bio je strastveni šahist i puno je napravio ne samo za karlovački i hrvatski šah, već i za cijelu Europu - objasnila je Tena Korkut, predsjednica Udruge Židovi u Karlovcu. Gross, ujedno jedan od suosnivača karlovačkog Šahovskog kluba, dijeli tragediju s većinom drugih Židova tog vremena; 1941. godine odveden je iz doma u logor u Jasenovcu gdje je i ubijen.

Ni Promenada nije slučajno izabrana za održavanje ovogodišnje simultanke.

- Ovdje je nekada bila kavana gdje su se između dva rata odvijale simultanke. Čak je jednom sudjelovao i dr. Aleksandar Aljehin, rekla je Korkut. Ruski velemajstor Aleksandar Aleksandrovič Aljehin, bio je jedan od najvećih igrača u povijesti šaha, jedini koji je titulu svjetskog prvaka držao do smrti 1946. godine.

 Stara kavana bila je udaljena svega pet minuta hoda od karlovačke sinagoge koja se je nalazila u ulici Janka Draškovića na broju 8. Tako su kantoru Grossu i šah i vjera bili „nadomak ruke“. I karlovačka je sinagoga stradala u vihoru rata – demolirana je 1941. i 1942. godine kad su je ustaške vlasti pretvorile u skladište, a nakon rata nije obnavljana, već je srušena 1960. Time je Karlovac ostao bez vrijednog sakralnog spomenika koji bi svjedočio o njegovoj bogatoj duhovnoj povijesti.

Update cookies preferences