Agnes Keleti zadržala je gipkost i nakon 100. rođendana, Foto: Roth Tamas, Facebook, Israel in the USA

Agnes Keleti zadržala je gipkost i nakon 100. rođendana, Foto: Roth Tamas, Facebook, Israel in the USA

Tužna vijest: Preminula je Ágnes Keleti, legendarna židovska gimnastičarka

Keleti je bila najstarija živuća dobitnica olimpijskih medalja, osvojila ih je čak 10. Rođena je 1921. godine u Budimpešti kao Ágnes Klein, a njezin život i karijera bili su obilježeni nevjerojatnim uspjesima, ali i tragedijama vezanim uz Holokaust i političke prevrate.

Ágnes Keleti, najuspješnija mađarska gimnastičarka i jedna od najpoznatijih židovskih sportašica, preminula je 2. siječnja 2025. godine u Budimpešti u 103. godini života.

Preživjela zahvaljujući lažnom identitetu 

Keleti je bila najstarija živuća dobitnica olimpijskih medalja, u svijetu gimnastike ostavila je neizbrisiv trag. Rođena je 9. siječnja 1921. godine u Budimpešti kao Ágnes Klein. Njezin život i karijera bili su obilježeni nevjerojatnim uspjesima, ali i tragedijama vezanim uz Holokaust i političke prevrate.  

S gimnastikom se je počela baviti neposredno prije Drugog svjetskog rata, trenirajući u poznatom židovskom klubu VAC u Budimpešti. Ubrzo je postala vrhunska mlada gimnastičarka, no njezinu karijeru prekinuli su rat i progon Židova. Godine 1941. bila je prisiljena napustiti gimnastičku ekipu zbog svog židovskog podrijetla te se je sakrila u mađarskom selu, preživjevši Holokaust pod lažnim identitetom kao sluškinja. Njezina majka i sestra preživjele su zahvaljujući švedskom diplomatu Raoulu Wallenbergu, dok su njezin otac i mnogi rođaci ubijeni u Auschwitzu.  

10 olimpijskih medalja

Nakon rata, Keleti se vratila gimnastici i osvojila prvo mađarsko prvenstvo 1946. godine na dvovisinskim ručama. Međunarodni uspjeh postigla je 1947., dominirajući na Srednjoeuropskom gimnastičkom prvenstvu. Iako je zbog ozljede propustila Olimpijske igre 1948. u Londonu, debitirala je četiri godine kasnije na igrama u Helsinkiju 1952., osvojivši četiri medalje, uključujući zlato u vježbama na tlu.  

Na Olimpijskim igrama u Melbourneu 1956. ostvarila je svoj najveći uspjeh, osvojivši šest medalja, uključujući četiri zlata, čime je postala najuspješnija sportašica tih igara. Njezini nastupi na gredi, dvovisinskim ručama i u vježbama na tlu ušli su u povijest, dok je kao članica mađarske ekipe osvojila zlato u disciplini s rekvizitima.

Živjela u Australiji i Izraelu

Ipak, političke okolnosti ponovno su utjecale na njezin život – nakon sovjetske invazije na Mađarsku 1956. godine, Keleti je ostala u Australiji i zatražila politički azil.  

Godinu dana kasnije preselila se u Izrael, gdje je desetljećima radila kao trenerica i vodila izraelsku olimpijsku gimnastičku ekipu. Njezina predanost sportu i obrazovanju donijela joj je prestižno priznanje – Izraelsku nagradu za sport i tjelesni odgoj 2017. godine. Keleti je također bila talentirana glazbenica, svirala je violončelo i nastupala profesionalno.  

Keleti se 2015. godine vratila u Mađarsku. Povodom 100. rođendana je izjavila: "Ovih 100 godina mi je izgledalo kao 60. Dobro živim. I volim život. Sjajno je što sam još uvijek zdrava." Nažalost, Agnes nas je napustila tjedan dana prije svog 103. rođendana.

Najveća židovska sportašica svih vremena

Vijest o njezinoj smrti ražalostila je ljubitelje sporta, a teško je primljena i u Izraelu. Olimpijski odbor Izraela u svom je priopćenju izrazio tugu zbog gubitka najveće židovske sportašice svih vremena.

Keleti je, rekao je odbor, "bila među utemeljiteljima umjetničke gimnastike u Izraelu, odgojila je generacije trenera i sportaša te je bila ikona izvrsnosti koja je nadahnula mnoge u izraelskom sportu."

Predsjednik Isaac Herzog istaknuo je Keleti kao "revolucionarnu ženu čija je životna priča nadahnuće generacijama sportaša... postavila je temelje gimnastike u Izraelu i poslužila kao opipljiv dokaz snage ljudskog duha i snage odlučnosti."

Update cookies preferences