Židovski jazzeri na sceni 15. Zagreb Jazz Festivala
Ljubitelji jazza i ove godine mogu uživati u glazbi istaknutih svjetskih jazz umjetnika, a među su i Avram Fefer, Anat Cohen i Emmet Cohen. No jeste li znali da su Židovi općenito snažno doprinijeli razvoju jazza?
Jazz glazba i Židovi imaju bogatu i složenu zajedničku povijest. Mnoštvo je bilo Židova među velikim imenima koja su zaslužna za razvoj jazza i bogatstvo njegovih stilova kao što su to bili Benny Goodman, Artie Shaw i Stan Getz, a Židovi su prisutni i na suvremenoj jazz sceni. U njihovom glazbenom izričaju (kao i, naravno, drugih istaknutih jazz glazbenika) možete uživati tijekom ovogodišnjeg 15. Zagreb Jazz Festivala.
Armstrongova Davidova zvijezda
Spomenimo ovom prilikom i zanimljivu te manje poznatu priču vezanu uz velikana jazz glazbe, Louis Armstronga, kojeg je primila u svoje okrilje židovska obitelj imigranata iz Litve, Karnofsky. Rođen u New Orleansu, Armstrong je napustio školu u petom razredu kako bi zaradio novac za svoju obitelj te je tako počeo raditi kao dostavljač za Karnofskyjeve.
Ubrzo su ga počeli svake večeri hraniti toplim obrocima, čak su mu dali i krevet za spavanje. Uzdržavali su ga i na druge načine: posudili su mu pet dolara da kupi svoj prvi instrument i poticali ga da pjeva. Kasnije u životu, Armstrong će pisati i o ljubaznosti Karnofskyjevih te o diskriminaciji koju su izdržali kao Židovi. Armstrong je nosio oko vrata Davidovu zvijezdu, a i više njegovih pjesama sadrži elemente židovskih pjesama.
Armstrong, Goodman, Shaw, Getz i mnogi drugi pridonijeli su razvoju jazza i njegovih različitih stilova, od big band jazza do bebopa i cool jazza. Židovi su također imali važnu ulogu u jazz industriji kao producenti, skladatelji i organizatori. To i ne treba čuditi jer tradicionalna židovska glazba, pri čemu se primarno misli na klezmer, sa svojim bogatim melosima i improvizacijskim elementima dijeli određene sličnosti s jazzom. S druge strane, tu je i taj sociološki element, povezanost Židova i „obojenih“, dviju diskriminiranih skupina koje su djelovale zajedno u borbi za ljudska prava, a glazbena je arena bio jazz.
Tko su, dakle, židovski jazz umjetnici, a koji gostuju na 15. Zagreb Jazz Festivalu?
Avram Fefer
U Maloj dvorani Lisinski nastupio je 8. rujna Avram Fefer Quartet. Avram Fefer je multiinstrumentalist koji svira sopran, alt, tenor i bariton saksofon, klarinet i bas klarinet te razne flaute, a poznat je po izvedbama glazbe koja seže od klasičnog i avangardnog jazza preko funka i fusiona do dirigirane orkestralne glazbe i razne indijske, arapske i afričke glazbe. Tijekom tridesetogodišnje karijere ostvario je suradnje s mnogobrojnim slavnim glazbenicima raznih stilova, cijenjenim improvizatorima. Osim vođenja vlastitih grupa i druženja sa Sunnyjem Murrayem, Steveom Lacyjem i Denisom Charlesom, Fefer je snimao s The Last Poets i Archiejem Sheppom, vodio je acid-jazz, drum and bass i electric avant-dance grupe i surađivao afričkim ansamblima.
Ovako je o svom identitetu i utjecaju na glazbu govorio u intervjuu za „Fifteen questions“: „Kao jazz glazbenik, sin židovskog imigranta rođenog u sibirskom radnom logoru, velik dio mog rada uključuje pomirenje kulturnih utjecaja. Živio sam u inozemstvu u nekoliko navrata, govorim nekoliko jezika, a moj angažman u indijskim, arapskim, židovskim i afričkim ansamblima utjecao je na gotovo sve što radim kao umjetnik. Konkretno, moj je rad inspiriran mojim semitskim podrijetlom i mojim cjeloživotnim prihvaćanjem afroameričke glazbene baštine, od Spiritualsa do Stevieja Wondera, Earth, Wind and Fire, Sun Ra i Art Ensemble of Chicago.“
Anat Cohen
U Histrionskom domu 26.10. nastupit će Anat Cohen Quartetinho, a druga prilika za uživanje u glazbi ovog jazz kvarteta pruža se u Puli, dva dana kasnije, na Back Stage Live Pula Festivalu. Anat Cohen karizmatična je klarnetistica, saksofonistica, flautistica i skladateljica nominirana za Grammy. Na pozornici će nastupiti s kvartetom kojeg je okupila pod nazivom Anat Cohen Quartetinho. Anat Cohen je neodoljiva, nedodirljiva, nedostižna, nenadmašna…, piše na stranicama Jazzg festivala. Već je godinama kritičari i čitatelji uglednih stručnih časopisa i članovi jazz udruga proglašavaju najboljom u kategoriji jazz klarinetista (među ostalim, pobijedila je u kategoriji „Clarinetist of the Year“ uglednog časopisa „DownBeat“).
Anat Cohen rođena je 1975. u Tel Avivu u Izraelu u glazbenoj obitelji - brat Yuval je saksofonist, a Avishai trubač. Glazbu nije napuštala niti tijekom odsluženja obaveznog vojnog roka u IDF-u, te je nastupala s bendom izraelskih zračnih snaga (Israeli Air Force Band). Pronalazeći se u jazzu, Cohen je 1996. otišla studirati na legendarni jazz koledž Berklee u Bostonu te je svoje mjesto pod suncem pronašla u Velikoj Jabuci. „Ima puno izraelskih glazbenika u New Yorku jer želite rasti i izaći na pozornicu te na kraju morate otići iz Izraela da biste to učinili jer nema dovoljno mjesta za sviranje“, rekla je Cohen.
Emmet Cohen
Emmet Cohen Trio na rasporedu je Zagreb Jazz Festivala u prosincu; 18.12. nastupit će u zagrebačkom Kinu SC, a 20.12. na Back Stage Liveu u Puli. Pijanist i skladatelj Emmet Cohen, nova je zvijezda jazza, dinamičan i karizmatičan glazbenik. Na pozornici će mu se pridružiti Philip Norris te Kyle Poole. Prošle godine ga je Međunarodna udruga jazz novinara proglasila najboljim pijanistom. Nakon niza prvih mjesta za jazz pijanista u usponu karijere, danas je pridružen elitnom društvu svjetskih jazz majstora. Svaka njegova izvedba je drukčijeg karaktera: stride, blues, bebop, latino, klasika…
Iako dijele isto prezime, Anat i Emmet nisu u bliskom obiteljskom srodstvu (stavimo li na stranu činjenicu da svi Coheni potječu od Velikog svećenika Arona). Emmet Cohen je odrastao u religioznoj židovskoj obitelji u New Jerseyu, a njegovo ime na hebrejskom jeziku znači "istina". U sinagogama često svira poseban program s popularnim melodijama židovskih skladatelja. Godine 2018. objavio je skladbu koju je napisao pod nazivom „Hatzi Kaddish“, a čija melodija slijedi tradicionalnu kadiš himnu kako se pjeva u sinagogi. Ali, kao što je primijetio jedan recenzent, Cohen nekako transformira tu melodiju u duboko židovsko i univerzalno duhovno iskustvo.
Za kraj vrijedi spomenuti da će na Jazzgu nastupiti i Cyrille Aimée, zanosna pjevačica iz Francuske. Iako nije Židovka, tri od četiri člana njezinog pratećeg benda talentirani su izraelski glazbenici, uključujući pijanisticu Hilu Kulik.