Samarijanski Dekalog ponudit će se na aukciji 18. prosinca, Foto:

Samarijanski Dekalog ponudit će se na aukciji 18. prosinca, Foto: Sotheby's

Događaj koji se nestrpljivo očekuje: najstarija ploča s 10 zapovijedi na aukciji u New Yorku

Ploča je stara približno 1.500 godina i jedina je cjelovita ploča s Deset zapovijedi koja je preživjela iz tog ranog razdoblja. Procjenjuje se da će na aukciji doseći iznos od milijun do dva milijuna dolara.

Objava za javnost aukcijske kuće Sotheby's pobudila je veliku pažnju svjetskih medija. Southeby's koji je poznat po aukcijama visoke vrijednosti, poput Picassove slike Les Femmes d’Alger (Version ‘O’) prodane za 179,4 milijuna dolara, legendarnog dijamanta „Pink Star“ prodanog za 71,4 milijuna dolara ili pak primjerka Gutenbergove Biblije koji je dosegao cijenu od 5,4 milijuna dolara, u prosincu će ponuditi na aukciji jedan od najpoznatijih i najutjecajnijih tekstova u povijesti - najstariju kamenu ploču s urezanih 10 zapovijedi.

Povijesni artefakt služio je i kao pločnik?

Procjenjuje se da je ploča stara približno 1.500 godina i jedina je cjelovita ploča s Deset zapovijedi koja je preživjela iz tog ranog razdoblja. Ploča je teška 52 kilograma i visoka otprilike 60 centimetara, s urezanim paleo-hebrejskim pismom, a otkrivena je 1913. godine tijekom iskapanja za izgradnju željezničke pruge uz južnu obalu Izraela, u blizini lokaliteta ranih sinagoga, džamija i crkava. Važnost otkrića ostala je neprepoznata kroz više desetljeća, a ploča je trideset godina služila kao pločnik na ulazu u lokalnu kuću, s natpisom okrenutim prema gore.

Godine 1943., ploča je prodana znanstveniku koji je na "pločniku" prepoznao da se radi o važnom samarijanskom Dekalogu s božjim zapovijedima bitnim za mnoge vjere. Vjeruje se da je ploča izvorno bila izložena u sinagogi ili privatnom domu, odnosno na mjestu koje je vjerojatno bilo uništeno ili tijekom rimskih osvajanja između 400. i 600. godine n. e. ili tijekom kasnijih križarskih ratova u 11. stoljeću.

Update, 19.12.2024.

Jedna zapovijed nedostaje, druga je posebno istaknuta

Budući da je riječ o samarijanskom Dekalogu, ističe se na njoj i jedna specifičnost, odnosno postoji razlika u odnosu na židovske Aseret Hadibrot (doslovni prijevod je 10 Izjava, odnosno 10 Riječi), to jest kršćanskih 10 zapovijedi.

Napravimo ovom prilikom malu digresiju – Aseret Hadibrot i 10 zapovijedi se razlikuju u opisima i poretku. Pa ipak, oba popisa uključuju zapovijed (izjavu): „Ne uzimaj ime Gospodina uzalud“ (u kršćanskom prijevodu „Ne izusti ime Gospodina Boga svoga uzalud“). Upravo ta zapovijed na ploči nedostaje, no uključuje zapovijed koja je specifična za Samarijance – da se Boga štuje na gori Gerizim.

Zašto?

Samarijanci – skupina različita od Židova

Samarijanci (Samaritanci) su drevna etnoreligijska skupina koja potječe iz drevne Samarije, a njihova povijest i vjera usko su povezane s judaizmom. Smatra se da su Samarijanci potomci onih Izraelaca Samarije koje asirski osvajači nisu prognali nakon osvajanja Kraljevstva Izrael 722. g. pr. n. e. Sami sebe nazivaju Bene Jisrael („Djeca Izraela“) ili Šamerim („Oni koji obdržavaju“), čime žele istaknuti da se smatraju čuvarima Zakona za kojeg tvrde da je izvoran. On uključuje "izvornu" verziju Tore i Deset zapovijedi.

Među najznačajnijim razlikama između Samarijanaca i Židova jest mjesto za koje se vjeruje da je Bog odabrao za svoje prebivalište. Dok Židovi drže da je Bog odabrao brdo Sion u Jeruzalemu gdje su i izgradili Hram nakon Babilonskog sužanjstva, Samarijanci vjeruju da je odabrao planinu Gerizim blizu Šehema te je ondje bio njihov hram. I Samarijanska Tora se razlikuje od hebrejske verzije, s nekim izmjenama i dodatcima koji podržavaju vjerovanje u sveti status planine Gerizim.

Iako su Samaritanci nekada bili brojni, ratovi, progoni i konverzije kroz stoljeća drastično su smanjili njihov broj. Danas ih je manje od tisuću, a žive u dvije zajednice – u Nablusu (blizu planine Gerizim) i u gradu Holonu u Izraelu.

Procijenjena vrijednost između milijun i dva milijuna dolara

Bilo kako bilo, ploča koja će se ponuditi na aukciji u New Yorku 18. prosinca svakako predstavlja izuzetno povijesno blago s ispisanim moralnim kodeksom koji čini temelj zapadne civilizacije. Posjetitelji će ploču moći razgledati već od 5. prosinca, a njezina vrijednost na aukciji procjenjuje se između milijun i dva milijuna dolara.

Ta se procjena temelji na vrijednosti koju je ploča postigla na aukciji Heritage Auctions 2016. godine kada je prodana neimenovanom kupcu za 850.000 dolara. U to je vrijeme bila je u vlasništvu njujorškog muzeja Living Torah, koji je inzistirao da kupac izloži artefakt javnosti u skladu s dogovorom s Izraelskom upravom za antikvitete (IAA), a koja je taj predmet proglasila „nacionalnim blagom“.

Update cookies preferences