Brit mila: znak saveza s Bogom od Abrahama do danas
Obrezivanje dječaka se tradicionalno izvodi osmog dana nakon njegova rođenja, no može se učiniti i u odrasloj dobi. Iako je moguće zahvat obaviti u bolnici, mnogi će se odlučiti za obred u sinagogi ili kod kuće. Kako izgleda brit mila?
Brit mila, bris, odnosno obredno obrezivanje, jest temeljna židovska ceremonija koja simbolizira savez između Boga i židovskog naroda. Uostalom, stvar je jasna već iz samog naziva ovog rituala; naime, hebrejska riječ za savez je brit (također se izgovara bris), a za obrezivanje je milah.
Medicinski izvori navode da je obrezivanje općenito najstariji poznati ljudski kirurški postupak, s povijesnim zapisima i arheološkim dokazima koji sežu u drevni Egipat, u 23. st. pr. n. e. Pa ipak, kad se već spominje medicinski pojam, treba reći i to da medicinski zahvat obrezivanja koji se izvodi u bolnicama, nije jednak onome koji se izvodi u ceremoniji brit mila. No krenimo redom.
Zapisano u Tori
Kao što je opisano u Tori, u Knjizi postanka (Berešit) u 17. poglavlju, Bog je obećao Abrahamu i Sari - koji su već bili u poznim godinama - da će im se roditi sin Izak, a od njega će nastati velik narod. S tim će narodom Bog uspostaviti posebnu vezu. Abrahamu je naređeno da obreže sebe, sve muške član ove kućanstva, kao i svoje potomke u znak tog saveza sklopljenog s Bogom i ta je praksa zadržana do današnjih dana.
Obrezanje dječaka se tradicionalno izvodi osmog dana nakon njegova rođenja, čak i ako taj dan pada na Šabat ili blagdan, a ceremoniju najčešće obavlja posebno educirani rabin koji se naziva mohel. Brit mila se obično organizira ili u prostoru sinagoge ili u roditeljskom domu.
Mohel ili kirurg, pitanje je sad
Istina je da se obrezivanje može izvesti u bolnici, a dječak neće zbog toga biti „isključen“ iz židovskog naroda. Neki se roditelji danas, u strahu od eventualnih komplikacija, stoga i odlučuju na zahvat u sterilnim uvjetima.
Pa ipak, čak i reformne židovske zajednice naglašavaju da kirurško obrezivanje nije isto što i bris. Obrezivanje je dio ceremonije brit mila tijekom koje se dijete simbolično uvodi u zajednicu, izgovaraju se blagoslovi te mu se daje hebrejsko ime.
No, možete li vjerovati mohelu? Iako je strah prirodan te ga ni Židovi nisu lišeni iako su generacije i generacije njihovih muških predaka uspješno obrezane bez ikakvih posljedica, treba znati da je mohel rabin koji je usko specijaliziran za tu važnu ulogu. Iskusni moheli obavili su stotine, pa i tisuće zahvata, a postupak obrezivanja je vrlo brz, precizan i minimalno bolan. Iako moheli većinom nisu liječnici, odnosno kirurzi, ima među njima i onih koji jesu. Također, izraelsko Ministarstvo zdravstva nudi edukaciju i certifikat za mohelim.
Kao i kod svih drugih zahvata, ne može se govoriti o tome da je zahvat 100 posto siguran, odnosno da ne postoji mogućnost komplikacija, no one su uglavnom sve blage i prolazne, odnosno lako se tretiraju. Pritom je jako važno poslušati savjete mohela o higijeni i njezi nakon brit mile. Pa i on će obaviti pregled unutar 24 do 48 sati kako bi se uvjerio da je sve u redu.
U Hrvatskoj se obrezivanje iz vjerskih razloga uglavnom provodi u bolnicama, a uslugu nude i neke privatne zdravstvene institucije. U slučaju da se odlučite za mohela, u Hrvatskoj ih nema, već se zovu stručnjaci, uglavnom iz Austrije ili iz Izraela.
Kako izgleda obred brit mila?
Kao što je navedeno, brit mila će se održati osmi dan po rođenju djeteta, najbolje tijekom jutra, no nije rijetkost da se za ceremoniju biraju i popodnevni sati kako bi čim više gostiju moglo prisustvovati ovom važnom obredu. Bris će se svakako odgoditi ako novorođenče ima žuticu ili neki drugi zdravstveni problem, vrlo je važno da bude dobrog zdravlja.
Na samom početku obreda, majka predaje bebu „glasniku“ (kvater) koji će je na posebnom jastuku odnijeti u dio prostorije gdje će mohel obaviti obrezivanje. „Glasnika“ može biti i više; to su obično osobe koje su nam važne, bilo da su rodbinski vezane uz bebu ili je riječ o našim bliskim prijateljima. Oni bebu nježno postavljaju na Elijahov (Ilijin) stolac. O čemu je riječ?
Prema tradiciji, prorok Ilija (Elijahu) prisustvuje svakom obredu brit mile kao svjedok obnove saveza između Boga i židovskog naroda. Ova praksa temelji se na biblijskom događaju kada je Ilija, razočaran, izjavio da su Izraelci napustili savez s Bogom. Stoga ga je Bog odredio da bude prisutan na svim obredima obrezivanja kako bi svjedočio vjernosti židovskog naroda. Zato se za potrebe brit mile postavlja i posebno ukrašava „kise šel Elijahu“ – Elijahov stolac – na kojem će dijete kratko biti prije nego što se predaje sandeku.
Iako se često nepravilno prevodi kao „kum“, sandek je osoba kojoj je pripala čast da drži dijete tijekom obrezivanja. Za razliku od kuma u kršćanskoj tradiciji, sandek nema trajnu ulogu u duhovnom životu djeteta, već ona završava s obredom. Ipak, pozvati nekoga da bude sandek izražava duboko poštovanje prema toj osobi, budući da se vjeruje da sudjelovanje u obredu donosi duhovne zasluge i blagoslove.
Dok se beba pažljivo drži, mohel će, uz blagoslov, učiniti obrezivanje. Blagoslov će izgovoriti i otac, a potom će mohel ili neka druga počasna osoba dati djetetu ime držeći čašu vina. S povicima „Mazel tov!“ ceremonija završava te počinje slavlje.
Jelovnik i trajanje slavlja ovisi o obitelji i običajima u zajednici. Nerijetko će se čuti i kratki govor, obično vezano uz izbor i značenje imena bebe, no riječ je svakako o radosnom i važnom događaju koji se dugo pamti.
Nikad nije kasno
Iako se najčešće brit mila izvodi u dobi od osam dana, obrezivanje je moguće i u odrasloj dobi. U Izraelu su mnogi imigranti iz bivšeg SSSR-a u dobi od 70 ili 80 godina prošli brit milu.
Mnogi odrasli odlučuju se na zahvat u bolnici, no obrezivanje može obaviti i mohel. U tom se slučaju koristi lokalni anestetik kako bi se bol svela na minimum.