Promocija slikovnice "Majka Amadeja" u Đakovu, Foto:

Promocija slikovnice "Majka Amadeja" u Đakovu, Foto: Židovska općina Osijek

„Majka Amadeja“: promocija slikovnice o Pravednici među narodima

U Đakovu je održana je svečana promocija slikovnice „Majka Amadeja“ koja živopisno niže priču o tome kako je časna majka Amadeja M. Pavlović spasila život židovskoj djevojčici Zdenki

U Đakovu je 3. listopada, u dvorani Florentini, održana je svečana promocija slikovnice „Majka Amadeja“ koja na način prilagođen djeci predškolske i školske dobi (od prvoga do četvrtoga razreda osnovne škole), živopisno niže priču o tome kako je časna majka Amadeja M. Pavlović spasila život židovskoj djevojčici Zdenki. Pripremljen je prigodan kulturno-umjetnički program na kojem je, uz mnoštvo drugih izvođača, nastupila i plesna skupina "Haverim Shell Israel".

No tko je bila majka Amadeja M. Pavlović? Ovako o njoj piše na stranicama Yad Vashema.

Kako je Majka Amadeja spasila Zdenku

U gradu Đakovu ustaše su uspostavile tranzitni logor za židovske žene i djecu, gdje su mnogi umrli od gladi ili zaraznih bolesti, čekajući prebacivanje u koncentracijske logore. Amadeja Pavlović, časna majka samostana Milosrdnih sestara sv. Križa u Đakovu, uspjela je uvjeriti ustaše da joj dopuste primiti trudne i bolesne Židovke u poseban bolnički odjel samostana. Na taj način pomogla je spasiti više žena. Časna majka također je pomogla spasiti 11-godišnju Zdenku Bienenstock, kada ju je prihvatila u internat samostana.

Zdenka 1948. godine (izvor: Yad Vashem), Foto:

Zdenka (lijevo) 1948. godine, Foto: Yad Vashem

Zdenka je živjela s obitelji – roditeljima Maxom i Vilmom te sestrom Verom – u Osijeku. Nakon okupacije i podjele Jugoslavije u travnju 1941. i sve jačeg protužidovskog zakonodavstva i progona, njezini roditelji odlučili su Zdenku krstiti, ne znajući da krštenje neće zaštititi njihovo dijete. Svećenik koji ju je krstio, doveo ju je u samostan Svetog Križa.

Unatoč njezinu krštenju, časna majka preuzela je veliki rizik primivši malu Zdenku u samostan, jer je pomaganje Židovima bio zločin kažnjiv smrću. Zdenka je živjela u školi pod lažnim imenom, predstavljajući se kao izbjeglica iz Bosne te nije smjela izlaziti izvan zidova samostana. Kada su njemački vojnici dolazili u samostan, Majka Amadeja skrivala je Zdenku u posebnoj sobi.

Godine 1944. u samostanu je osnovana bolnica za ranjene njemačke vojnike, a škola je zatvorena. Beskućnice su premještene drugdje, ali su ostale pod skrbi časnih sestara. U svom pismu Yad Vashemu, Zdenka (kasnije Grünbaum) je napisala: „Živjela sam kao katoličko dijete... Bila sam također sigurna, zaštićena, hranjena, odijevana i obrazovana tijekom cijelog rata, a samostan ili Majka Amadeja nikada nisu dobili naknadu za svoje humano i kršćansko djelo pod najtežim i najopasnijim uvjetima“.

U svibnju 1945. Jugoslavija je bila oslobođena; samostanu je pod komunističkom vlašću zabranjeno poučavanje, a Zdenka je otišla. Otkrila je da su njezini članovi obitelji ubijeni te nije imala kamo poći. Vratila se u Osijek, gdje je živjela s različitim obiteljima, sve dok 1949. godine nije otišla u Izrael, a kasnije u SAD. Dana 29. lipnja 2008., Yad Vashem je Amadeju Pavlović proglasio Pravednicom među narodima.

Židovska općina Osijek pomogla u izdavanju slikovnice

Slikovnicu su u cijelosti izradile Milosrdne sestre sv. Križa: tekst i uredništvo (s. Krista Mijatović), ilustracije (s. M. Margita Gašparovsky), lektura (s. M. Stela Filipović), korektura (s. M. Estera Radičević) i grafička priprema (s. Aneta Raič). Financijsku potporu za tisak slikovnice, u nakladi od 5.000 primjeraka, dali su Grad Đakovo i Židovska općina Osijek.

Naslovnica slikovnice, Foto:

Naslovnica slikovnice

Slikovnicu je izdala Hrvatska provincija Milosrdnih sestara sv. Križa još 2021. godine, no pandemija COVID-a je tada spriječila promociju te je sada, pri drugom izdanju na hrvatskom, kao i onom na albanskom jeziku, iskorištena prilika za njezino predstavljanje.

Milosrdne sestre sv. Križa već su prvim izdanjem slikovnice, u suradnji s vrtićima, školama i župama na području Đakovačko-osječke nadbiskupije, upoznavale djecu s ovom hrabrom ženom i vrijednostima za koje se je ona zalagala.

Izvori: ŽO Osijek, IKA