Rat u Gazi naglo je pogoršao trend rasta antisemitizma u svijetu

Rat u Gazi naglo je pogoršao trend rasta antisemitizma u svijetu

Najgori rast antisemitizma od Drugog svjetskog rata

U sedam mjeseci od početka Hamasovog napada na Izrael i ofenzive u Gazi svijet bilježi najgori rast antisemitizma od Drugog svjetskog rata, stoji u godišnjem izvješću dviju organizacija objavljenom 5. svibnja.

Ako se taj trend nastavi, Židovi u mnogim državama neće više moći živjeti svoj identitet u sigurnosti i slobodi, stoji u izvješću Centra za istraživanje suvremenog europskog židovstva Sveučilišta u Tel Avivu i američke Antidifamacijske lige (ADL).

Prošle godine dnevno je prosječno bilo tri prijetnje bombom upućene sinagogama ili židovskim institucijama u Sjedinjenim Državama. „Godina nije 1938., čak ni 1933.“, rekao je profesor Uriya Shavit.

Proširena je vatra koja je već bila izvan kontrole

„No nastave li se trenutni trendovi, bit će ugrožena sigurnost židovskog stila života na Zapadu – nošenje Davidove zvijezde, odlazak u sinagogu i zajednice, slanje djece u židovske škole, odlazak u židovske klubove na sveučilištima, govorenje hebrejskog“, dodao je.

Antisemitizam je rastao i do masakra Hamasa, stoji u izvješću, no 7. listopada „proširio je vatru koja je već bila izvan kontrole“.  U SAD-u, gdje živi oko šest milijuna Židova, između siječnja i rujna 2023. zabilježeno je 3.5 tisuća antisemitskih incidenata, no gotovo četiri tisuće u posljednja tri mjeseca u godini.

Situacija je slična u zemljama poput Njemačke, gdje je bilo 1365 antisemitskih incidenata od siječnja do rujna pa 2249 od listopada do prosinca. Rast antisemitizma imaju i druge zemlje s velikim židovskim zajednicama, poput Francuske, Velike Britanije, Australije, Italije i Meksika.

Trend za koji nema opravdanja

Izvješće „Zabrinutost za budućnost židovskog života na Zapadu“ upozorava da se taj trend ne smije objašnjavati kao odgovor na humanitarnu katastrofu u Gazi. Organizacije ističu da su neke od najgorih antisemitskih izjava izrečene u prvim danima nakon masakra 7. listopada.

Autori pišu da je antisemitizam pojava na lijevom i desnom političkom ekstremu, a da se često preko društvenih mreža širi i u politički centar društva.

Izvor: Index.hr/HINA