Snaga molitve u zajednici: što je minjan?
Molitveni kvorum koji čini 10 vjerski punoljetnih Židova na hebrejskom se jeziku naziva minjan, a neke se molitve bez tog kvoruma ne mogu moliti.
Rabini u malim židovskim zajednicama često imaju velik problem – da bi se tijekom šabatne službe, ali i u nekim drugim prilikama mogle moliti sve molitve (tzv. javne molitve), potrebno je osigurati prisutnost 10 vjerski punoljetnih (starijih od 13 godina) muškaraca. Donekle je lakše u progresivnim (reformnim) zajednicama gdje se toj skupini pridružuju i žene.
Što je minjan?
Riječ je o molitvenom kvorumu koji se na hebrejskom naziva minjan. Iako većinu molitvi u Judaizmu možemo moliti sami, postoje i one kod kojih je kvorum neophodan te se na taj način potiče kohezija zajednice. Naravno, prisutnih u minjanu može biti i daleko više, ali 10 je minimum koji mora biti zadovoljen. Nije rijetkost doživjeti u Izraelu da netko nasred ulice zatraži minjan – u tom će se trenu okupiti slučajni prolaznici, izmoliti molitvu, a potom će svatko nastaviti svojim putem.
Osim određenih dijelova dnevne ili šabatne molitvene službe, minjan je potreban i u nekim drugim prilikama, kao što je izgovaranje kadiša za pokojnike, sedam blagoslova za vjenčanje, svećeničkog blagoslova ili pak molitve zahvalnosti za izlazak iz opasne situacije (Birkat hagomel).
Zašto baš 10 za minjan?
Rabini iznose razna tumačenja zašto se minjan sastoji od 10 osoba. Kao biblijski izvor često se navodi Knjiga brojeva 14:27. Mojsije je poslao uhode da izvide stanje u zemlji Kanaan. Desetorica su se vratila sa zaključkom da zemlja nije osvojiva. Bog je bio vrlo razočaran njihovim manjkom vjere u Njegove sposobnosti te je rekao Mojsiju i Aronu: „Dokle će ovaj zao 'skup' provocirati [židovski narod] da se protiv mene žali?” Iz toga se zaključuje da se „skup“ sastoji od desetorice.
Postoje i neka druga objašnjenja, primjerice, da u priči o Sodomi i Gomori Abraham nije mogao pronaći niti 10 pravednih ljudi, pa je Bog uništio ove gradove. Progresivni rabini spominju i Nou, odnosno ističu da potopa možda ne bi bilo da je postojao skup od 10 članova obitelji (računajući Božju prisutnost).
Važnost molitve s minjanom
Svatko bi se trebao potruditi moliti u sinagogi s minjanom. Bog nikada ne odbija molitve zajednice. To se odnosi i na one čija koncentracija u tom trenu nije savršena, koji teško mogu usmjeriti svoje misli Bogu, a danas gotovo i nema ljudi koji se s koncentracijom ne bi borili. Tim je važnije moliti se s minjanom. Ističe se čak i važnost molitve s kvorumom za financijski dobitak, odnosno lakše ostvarivanje sredstava potrebnih za život, plodova rada.
U Mišni piše da „kada desetorica sjede, Božanska prisutnost počiva među njima“. Smatra se da je molitva s minjanom jača od osobne jer nisu potrebni anđeli posrednici koji će molitvu prenijeti Bogu, već je takva molitva izravna. Također, samo kada je minjan prisutan mogu se čuti/moliti neke molitve, poput spomenute molitve za pokojnike.
Mora li svih 10 ostati do kraja molitve?
Može se dogoditi usred molitve da se minjan „raspadne“, odnosno da netko ode. U tom slučaju smatra se da se molitva (za koju je potreban minjan) može završiti, ali pod uvjetom da je u prostoriji prisutno barem još šest članova kvoruma. No s drugom molitvom se ne može započeti dok se minjan ponovno ne oformi.
Ukratko, micva je moliti se s minjanom i trebalo bi je nastojati ispunjavati kad god je to moguće. Iako će se molitvene službe u sinagogama održavati i bez minjana, ako desetorica nisu prisutna, dijelovi službe morat će se preskočiti.